PUNKT INFORMACJI EUROPEJSKIEJ
w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnowie
ul. Legionów 34, 33-100 Tarnów
tel/fax (0-14) 621-73-90
e-mail: bpt@bpt.edu.pl



Polityka edukacyjna Unii

Punkt Informacji
Europejskiej

Unia Europejska

Państwa Unii

Instytucje Unii

Edukacja

Historia Integracji




 Rada Europy i Unia Europejska to najbardziej znaczące instytucje europejskie zajmujące się oświatą. Podczas gdy polityka oświatowa Rady Europy kształtowana jest głównie na drodze wieloletnich projektów i konferencji fachowych, których wyniki zawierane są następnie w rezolucjach i zaleceniach, Unia Europejska koncentruje się w szczególności na specjalnych programach działania. W Unii Europejskiej wkłada się wiele wysiłku, aby młodzi dostrzegali w integracji korzyści również dla siebie. Polityka Unii w tym zakresie nie ogranicza się tylko do programów wymiany i ogólnego doskonalenia pracy z młodzieżą, do programów społecznych i współdziałania w dziedzinie ochrony środowiska. Wszystkie organy Unii Europejskiej mają swój wkład w politykę oświatową. Rada Europejska pełni rolę inicjatora. Rada Unii Europejskiej jako Rada Ministrów Pracy i Spraw Socjalnych - przy wsparciu Komitetu Ekonomiczno - Społecznego i Komitetu Regionów podejmuje działania w kwestiach kształcenia ogólnego i zawodowego.

Programy edukacyjne
Wspólnoty promują inwestowanie w rozwój człowieka, zwalczanie podziałów i nierówności społecznych. Wspierają dążenia do zdobywania wiedzy i podwyższania jakości usług edukacyjnych, promują kształcenie w toku całego życia człowieka - jako szansę na rozwój jednostkowy, społeczny i kulturowy, poprawę standardów życia oraz tworzenia poprzez edukację „Europy bez granic i barier".

ARION - zarządzanie edukacją.
Programhttp://www.socrates.org.pl/ SOCRATES z 1995 r. jednoczy na okres pięciu lat wszystkie instrumenty współpracy w zakresie edukacji ogólnej. W ramach podporządkowanych mu programów szczegółowych udzielana jest pomoc w określonych dziedzinach.
ERASMUS - współpraca szkół wyższych państw Unii Europejskiej;
COMENIUS - partnerstwo szkół podstawowych i średnich;
LINGUA - promocja nauki języków;
ADULT EDUCATION - kształcenie dorosłych;
Unia Europejska popiera wzajemne uznawanie dyplomów szkół wyższych na obszarze Unii Europejskiej i za pośrednictwem programu SOCRATES chce się przyczynić do powstania otwartego systemu kształcenia zaocznego przy wykorzystaniu nowych technologii informatycznych. SOCRATES to program na rzecz współpracy w zakresie polepszania jakości kształcenia dzieci, młodzieży i dorosłych. Uczestniczący w nim odbywają staże i otrzymują granty finansowe na badania i naukę.
Program http://www.cofund.org.pl/cgi-bin/leonardo/idea.pl?id=glownaLEONARDO DA VINCI skupia wszystkie działania UE na rzecz wspierania oświaty zawodowej, w tym także na rzecz współpracy szkół wyższych i sektora gospodarki w procesie kształcenia i podnoszenia kwalifikacji zawodowych, a także projekty nauki języków w systemie oświaty zawodowej. Program daje możliwość wykorzystania różnorodnych doświadczeń w tej dziedzinie, posiadanych przez poszczególne kraje. W jego ramach można uczestniczyć w stażach oraz realizować projekty badań i analizy.
Z programu http://www.socrates.org.pl/tempus/index.htmlTEMPUS korzystają państwa Europy Środkowej i Wschodniej, niepodległe państwa byłego Związku Radzieckiego i Mongolia, rozwijające współpracę szkół wyższych. Trwają prace nad otwarciem wspólnotowych programów dla stowarzyszonych państw środkowo i wschodnioeuropejskich.
Program http://www.youth.org.pl/MŁODZIEŻ DLA EUROPY (YOUTH FOR EUROPĘ) obejmuje współpracę i wymianę międzynarodową młodzieży. Przeznaczony jest dla osób między 15 a 25 rokiem życia. Jego głównym celem jest promowanie współpracy międzynarodowej i umacnianie społeczeństwa obywatelskiego.