PUNKT INFORMACJI EUROPEJSKIEJ
w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnowie
ul. Legionów 34, 33-100 Tarnów
tel/fax (0-14) 621-73-90
e-mail: bpt@bpt.edu.pl



Unia Europejska

Punkt Informacji
Europejskiej

Unia Europejska

Państwa Unii

Instytucje Unii

Edukacja

Historia Integracji




Unia Europejska" (UE) stała się centralnym ośrodkiem życia politycznego Europy. W wielu głównych dziedzinach polityki organy UE podejmują wiążące decyzje, dotyczące w bezpośredni sposób państw członkowskich i ich obywateli. Termin "Unia Europejska" został sformułowany przez szefów rządów i państw na paryskiej konferencji na szczycie w 1972r. jako cel wstępny. Określili oni "jako najbardziej szlachetny cel /.../, przy absolutnym zachowaniu zawartych już traktatów, przekształcenie całokształtu stosunków państw członkowskich w Unię Europejską". Definicja ta została powtórzona następnie w preambule Jednolitego Aktu Europejskiego. Traktat o Unii Europejskiej - Traktat z Maastricht" (art.A Traktatu o UE). Zadaniem Unii ma być "kształtowanie stosunków między państwami członkowskimi i ich narodami w sposób koherentny i solidarny" W następstwie konferencji na szczycie w Maastricht w 1991r. cele Unii Europejskiej skonkretyzowane zostały w nowym traktacie, który wszedł wżycie 1.11.1993r. Tym samym dzieje powojennej Europy wzbogaciły się o ważną datę. "Maastricht" stanowi jeden z historycznych drogowskazów procesu integracyjnego.

UE jest związkiem państw, którego celami są:
bezpieczeństwo,
postęp gospodarczy i społeczny,
ochrona wolności i praw obywateli.

UE oparta jest na trzech filarach:
Wspólnota Europejska: Rynek Wewnętrzny, Wspólna Polityka Rolna, Polityka Strukturalna, Unia Gospodarcza i Walutowa
Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa
Współpraca w zakresie polityki spraw wewnętrznych i wymiaru sprawiedliwości

 Symbole Unii 

    Flaga 
Dwanaście gwiazd w miejscu godzin na tarczy zegara na habrowym tle. Liczba gwiazd jest niezmienna. Pomysłodawcami flagi są: hiszpański dyplomata Salvadore de Mandariaga y Rojo i francuski polityk Arsen Heitz.


  Paszport 
W kolorze burgundzkiego wina, z napisem "Unia Europejska" pod nazwą państwa wydającego dokument. Ma taki sam status prawny jak dokumenty wydawane przez kraje członkowskie i może być używany podczas podróży po całym świecie.


  Waluta 
Znakiem graficznym euro jest grecka litera epsi-lon przecięta dwiema równoległymi liniami. Symbolizuje ona korzenie cywilizacji europejskiej, próby zintegrowania naszego kontynentu i zapewnienia stabilizacji wewnętrznej. Niektórzy dopatrują się również w symbolu euro wyzwania dla dolara amerykańskiego, którego charakterystyczną cechą są dwie pionowe linie.


   Hymn 
Jest to muzyczna aranżacja Herberta von Karajana "Ody do radości" z IV części IX symfonii Ludwika van Beethovena. Taki sam hymn ma Rada Europy.

BIBLIOTECZKA